Leczenie miazgi
Gdy próchnica jest głęboka, ale nie ma jeszcze dolegliwości bólowych, można pokusić się o leczenie biologiczne miazgi, czyli części żywej zęba, która stymulowana może uchronić nas od leczenia kanałowego.
Używamy w tym przypadku materiałów odontotropowych, takich jak BioDentine, Biopulp, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i pobudzają miazgę do tworzenia nowej zębiny, z której zbudowany jest nasz ząb.
Warunkiem przeprowadzenia takiego leczenia jest nienaganna higiena jamy ustnej pacjenta i jego ścisła współpraca z lekarzem stomatologiem.
Leczenie kanałowe
Polega na usunięciu miazgi z kanału zęba, która została nieodwracalnie zainfekowana przez bakterie w związku z zaawansowanym procesem próchnicowym. Ma na celu ochronę dalszych tkanek wokół zęba czyli tkanek okołowierzchołkowych, zarazem unikając dalszych poważnych powikłań takich jak na przykład ropień.
Każdy pacjent podczas tego zabiegu jest znieczulany, tak więc jest to zabieg bezbolesny i komfortowy.
Polega na usunięciu martwej tkanki ręcznie lub maszynowo, chemo-mechanicznym opracowaniu kanału lub kanałów zęba, a następnie wypełnienie ich specjalnymi preparatami leczniczymi.